Založ si blog

Dozvuky 17. novembera a jeho aktuálny odkaz mladým

Pripomienka 17. novembra sa celé roky točí okolo slobody. Slobody prejavu, slobody cestovania, nakupovania. Nespomína sa však sloboda, ktorá nie je slobodou – ekonomická sloboda nedosiahnuteľná pre 2/3 občanov Slovenska. Sloboda, ktorá by umožnila dôstojne žiť všetkým: mladým zakladajúcim si svoje rodiny, pracujúcim ktorí chcú slušné bývanie a napokon seniorom, ktorí si zaslúžia za svoju službu pre seba a spoločnosť dôstojný dôchodok a zdravotnú starostlivosť, aby mohli v čo najlepšom zdraví prežiť jeseň života. 

Mladým ľuďom sú podsúvané iba informácie o jednom pohľade na svet, ktorý vyžaduje absolútny individualizmus, egoizmus, odosobnenie sa od vedomia rodinného či národného, do ktorého žiaľ spadá aj odkaz Slovenského národného povstania, čoby boja, v ktorom vystúpili prodemokratické a ľavicové sily bojujúc proti starým poriadkom autokratov a kapitalistov, ktorí ruka v ruke pomohli fašizmu v 30. rokoch aby ovládol spoločnosť a zmárnil životy miliónov.

Nie všetci mladí ľudia to tak vnímajú, no je ich malé percento. Dezinformácie a prekrúcanie dejinných faktov totiž šíria „oficiálne čisté“ médiá.

Prečo okrem chválospevov nezaznieva aj kritika nenaplnených sľubov 17. novembra napríklad o „dôslednej odluke cirkvi od štátu; zdravom životnom prostredí; zaručenej rovnakej šance pre všetkých pri voľbe a napĺňaní životnej dráhy?!“. Práve tento posledný bod nadväzuje na prvú časť! 

Nuž teda predstavy o 17. novembri o slobode a demokracii, ktorá prišla ostávajú visieť vo vzduchoprázdne pre väčšinu spoločnosti v dôsledku ekonomickej neslobody. 

A čo si teda môžeme skutočne pripomenúť 17. novembra?

Odkaz antifašistického odporu študentov, ktorých v Českých krajinách počas okupácie v roku 1939 nacisti niekoľko popravili, vyše 1 000 odvliekli do koncentračných táborov a nasilu zatvorili univerzity na základe čoho bol v roku 1941 zo solidarity ustanovený Medzinárodný deň študentstva!

Viac moji príspevkov nájdete na:

https://www.facebook.com/maros.cupka1748

Diaľnice nie sú všetko!

21.11.2023

Kým prišli analytici z Úradu vlády na zistenia, že nové diaľnice prácu automaticky neprinesú až teraz, svojim vlastným laickým pozorovaním som na to došiel už pred niekoľkými rokmi. Štát zbytočne preinvestuje množstvo verejných zdrojov na železobetónové a asfaltové stavby, ktoré z hľadiska budúcnosti budú katastrofou pre životné prostredie, vzhľadom k ich samotnej [...]

1. máj ako sviatok práce… hodný zatratenia?

01.05.2023

Úctu k tomuto dňu som mal už od detstva. Bol som vychovaný tak, že každú prácu vnímam ako keby som ju vykonával, preto som nikdy žiadnu prácu neponížil. Vcítenie sa do kože druhých je jedna vec, no vcítiť sa do práce je druhá. Pre každého má práca iný význam, avšak výsledok je vždy podobný – mzda, ktorá nás udržuje pri živote. Sviatok práce ustanovila II. [...]

Demokratické Slovensko?

30.08.2022

Demokracia je pojem, ktorý odráža väčšinu, ak nie všetky politické túžby ľudí, resp. spoločností, ktoré sa politicky a občianskoprávne začali emancipovať v priebehu posledných približne 250 rokov. V porovnaní s celými ľudskými dejinami je to krátko, avšak zasiahla do dejín tak nevídane, že dnes ju považujeme za najvyššie [...]

britský parlament

Už 76 britských konzervatívnych poslancov oznámilo, že nebudú opätovne kandidovať

24.05.2024 23:38

Ide o najvyšší počet odchádzajúcich poslancov od parlamentných volieb v roku 1997.

covid, koronavírus, obete, pandémia

Pandémia covidu skrátila priemernú dĺžku života o takmer dva roky

24.05.2024 23:15

Pandémia tak vymazala približne desaťročný pokrok v tejto oblasti, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia.

párty, techno, nočný život, mládež

„Nemecko pre Nemcov, cudzinci preč.“ Ľudia skandovali na párty rasistické heslá, video vyvolalo pobúrenie

24.05.2024 22:27

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok označil video za "nechutné".

Maďarsko Dunaj lode zrážka

Maďarská polícia našla piatu obeť sobotňajšej zrážky lodí, hľadajú ešte dvoch

24.05.2024 22:08

Kapitána výletnej lode, ktorý je českým občanom s bydliskom na Slovensku, zadržala polícia a vypočula ako podozrivého.

maroscupka

Pravda je vždy uprostred.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 26761x
Priemerná čítanosť článkov: 3823x

Autor blogu