Založ si blog

Dozvuky 17. novembera a jeho aktuálny odkaz mladým

Pripomienka 17. novembra sa celé roky točí okolo slobody. Slobody prejavu, slobody cestovania, nakupovania. Nespomína sa však sloboda, ktorá nie je slobodou – ekonomická sloboda nedosiahnuteľná pre 2/3 občanov Slovenska. Sloboda, ktorá by umožnila dôstojne žiť všetkým: mladým zakladajúcim si svoje rodiny, pracujúcim ktorí chcú slušné bývanie a napokon seniorom, ktorí si zaslúžia za svoju službu pre seba a spoločnosť dôstojný dôchodok a zdravotnú starostlivosť, aby mohli v čo najlepšom zdraví prežiť jeseň života. 

Mladým ľuďom sú podsúvané iba informácie o jednom pohľade na svet, ktorý vyžaduje absolútny individualizmus, egoizmus, odosobnenie sa od vedomia rodinného či národného, do ktorého žiaľ spadá aj odkaz Slovenského národného povstania, čoby boja, v ktorom vystúpili prodemokratické a ľavicové sily bojujúc proti starým poriadkom autokratov a kapitalistov, ktorí ruka v ruke pomohli fašizmu v 30. rokoch aby ovládol spoločnosť a zmárnil životy miliónov.

Nie všetci mladí ľudia to tak vnímajú, no je ich malé percento. Dezinformácie a prekrúcanie dejinných faktov totiž šíria „oficiálne čisté“ médiá.

Prečo okrem chválospevov nezaznieva aj kritika nenaplnených sľubov 17. novembra napríklad o „dôslednej odluke cirkvi od štátu; zdravom životnom prostredí; zaručenej rovnakej šance pre všetkých pri voľbe a napĺňaní životnej dráhy?!“. Práve tento posledný bod nadväzuje na prvú časť! 

Nuž teda predstavy o 17. novembri o slobode a demokracii, ktorá prišla ostávajú visieť vo vzduchoprázdne pre väčšinu spoločnosti v dôsledku ekonomickej neslobody. 

A čo si teda môžeme skutočne pripomenúť 17. novembra?

Odkaz antifašistického odporu študentov, ktorých v Českých krajinách počas okupácie v roku 1939 nacisti niekoľko popravili, vyše 1 000 odvliekli do koncentračných táborov a nasilu zatvorili univerzity na základe čoho bol v roku 1941 zo solidarity ustanovený Medzinárodný deň študentstva!

Viac moji príspevkov nájdete na:

https://www.facebook.com/maros.cupka1748

Diaľnice nie sú všetko!

21.11.2023

Kým prišli analytici z Úradu vlády na zistenia, že nové diaľnice prácu automaticky neprinesú až teraz, svojim vlastným laickým pozorovaním som na to došiel už pred niekoľkými rokmi. Štát zbytočne preinvestuje množstvo verejných zdrojov na železobetónové a asfaltové stavby, ktoré z hľadiska budúcnosti budú katastrofou pre životné prostredie, vzhľadom k ich samotnej [...]

1. máj ako sviatok práce… hodný zatratenia?

01.05.2023

Úctu k tomuto dňu som mal už od detstva. Bol som vychovaný tak, že každú prácu vnímam ako keby som ju vykonával, preto som nikdy žiadnu prácu neponížil. Vcítenie sa do kože druhých je jedna vec, no vcítiť sa do práce je druhá. Pre každého má práca iný význam, avšak výsledok je vždy podobný – mzda, ktorá nás udržuje pri živote. Sviatok práce ustanovila II. [...]

Demokratické Slovensko?

30.08.2022

Demokracia je pojem, ktorý odráža väčšinu, ak nie všetky politické túžby ľudí, resp. spoločností, ktoré sa politicky a občianskoprávne začali emancipovať v priebehu posledných približne 250 rokov. V porovnaní s celými ľudskými dejinami je to krátko, avšak zasiahla do dejín tak nevídane, že dnes ju považujeme za najvyššie [...]

Jeruzalem, streľba, teroristi

Prvý zasiahol proti teroristom pri útoku v Jeruzaleme, zabili ho vlastní. Vojaka, ktorý strieľal, zatkli

05.12.2023 05:30

Ako prvý začal Izraelčan Juval Castleman páliť na útočníkov v Jeruzaleme, ktorí strieľali do ľudí. Sám zahynul po guľke izraelského vojaka, ktorý si ho splietol s teroristom.

Orbán, Fico

Fico nemusí byť ako Orbán, myslí si európsky think-tank. Čaká EÚ veľký boj s Maďarskom o Ukrajinu?

05.12.2023 05:30

Zdá sa, že nová slovenská vláda by mohla byť prirodzeným prokremeľským spojencom Maďarska, ale...

COP28, klimatický summit

Emisie oxidu uhličitého v tomto roku stúpnu. Ťahúňmi sú Čína, India a letecká doprava

05.12.2023 05:05

Emisie v Číne sa oproti vlaňajšku zvýšili o 458 miliónov ton, v Indii o 233 miliónov ton a emisie z leteckej dopravy o 145 miliónov ton.

Advent, saleziáni, Nová Dubnica, mReportér

Mikuláš a anjeli potešili deti na Považí. Tradičné adventné popoludnie sa nieslo v pohodovej atmosfére

05.12.2023 05:00

Zábery z Novej Dubnice zachytil mReportér Daniel Imriška.

maroscupka

Pravda je vždy uprostred.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 23905x
Priemerná čítanosť článkov: 3415x

Autor blogu