Založ si blog

Diaľnice nie sú všetko!

Kým prišli analytici z Úradu vlády na zistenia, že nové diaľnice prácu automaticky neprinesú až teraz, svojim vlastným laickým pozorovaním som na to došiel už pred niekoľkými rokmi.

Štát zbytočne preinvestuje množstvo verejných zdrojov na železobetónové a asfaltové stavby, ktoré z hľadiska budúcnosti budú katastrofou pre životné prostredie, vzhľadom k ich samotnej existencii ako aj nepriamej podpore individuálnej dopravy a „zlepšenia“ ekonomického vylúčenia niektorých regiónov, kde táto infraštruktúra spôsobuje väčší odliv pracovnej sily, hoc sa z nich automaticky nemusí odsťahovať.

Samozrejme nie som proti dokončeniu aktuálnych projektov! Všetky ostatné však, okrem obchvatov miest a obcí, treba brať ako politický marketing!

Alternatívne a oveľa lacnejšie sa javí, ak by sme stanovili podmienky na čo najefektívnejšie a ekonomický dostupné využitie železničnej dopravy ako pre podniky, tak pre cestujúcu verejnosť. A to obnovou a rekonštrukciou existujúcich tratí, dostavbou spojok medzi nimi, prípadne výstavbou nových tratí, najmä na východnom Slovensku napríklad do Svidníka, či výstavbou prekladacích terminálov v strategických uzloch cestnej a železničnej doprave. Napríklad na hraniciach a väčších regionálnych centrách.

Všetko by to znamenalo menšie vynaložené verejné prostriedky, ktoré by sa mohli využiť inde, odľahčenie cestnej infraštruktúry najmä od ťažkých nákladných vozidiel, ale aj od množstva stale pribúdajúcich osobných áut a tým aj kladný príspevok k bezpečnosti na cestách.

Viac mojich príspevkov na:

https://www.facebook.com/maros.cupka1748

Zdroj:

https://ekonomika.pravda.sk/krajina/clanok/689065-do-hladovych-dolin-treba-nove-dialnice-je-to-skutocne-tak-analytici-skumaju-ci-su-vzpruhou-pre-ekonomiku/

Dozvuky 17. novembera a jeho aktuálny odkaz mladým

21.11.2023

Pripomienka 17. novembra sa celé roky točí okolo slobody. Slobody prejavu, slobody cestovania, nakupovania. Nespomína sa však sloboda, ktorá nie je slobodou – ekonomická sloboda nedosiahnuteľná pre 2/3 občanov Slovenska. Sloboda, ktorá by umožnila dôstojne žiť všetkým: mladým zakladajúcim si svoje rodiny, pracujúcim ktorí chcú slušné bývanie a napokon seniorom, [...]

1. máj ako sviatok práce… hodný zatratenia?

01.05.2023

Úctu k tomuto dňu som mal už od detstva. Bol som vychovaný tak, že každú prácu vnímam ako keby som ju vykonával, preto som nikdy žiadnu prácu neponížil. Vcítenie sa do kože druhých je jedna vec, no vcítiť sa do práce je druhá. Pre každého má práca iný význam, avšak výsledok je vždy podobný – mzda, ktorá nás udržuje pri živote. Sviatok práce ustanovila II. [...]

Demokratické Slovensko?

30.08.2022

Demokracia je pojem, ktorý odráža väčšinu, ak nie všetky politické túžby ľudí, resp. spoločností, ktoré sa politicky a občianskoprávne začali emancipovať v priebehu posledných približne 250 rokov. V porovnaní s celými ľudskými dejinami je to krátko, avšak zasiahla do dejín tak nevídane, že dnes ju považujeme za najvyššie [...]

Mount Merapi, sopka

Počet obetí sopky Marapi sa zvýšil na 13, po desiatich horolezcoch ešte pátrajú

05.12.2023 06:39

Počet obetí nedeľňajšieho výbuchu sopky Marapi v indonézskej provincii Západná Sumatra sa zvýšil na 13.

Jeruzalem, streľba, teroristi

Prvý zasiahol proti teroristom pri útoku v Jeruzaleme, zabili ho vlastní. Vojaka, ktorý strieľal, zatkli

05.12.2023 05:30

Ako prvý začal Izraelčan Juval Castleman páliť na útočníkov v Jeruzaleme, ktorí strieľali do ľudí. Sám zahynul po guľke izraelského vojaka, ktorý si ho splietol s teroristom.

Orbán, Fico

Fico nemusí byť ako Orbán, myslí si európsky think-tank. Čaká EÚ veľký boj s Maďarskom o Ukrajinu?

05.12.2023 05:30

Zdá sa, že nová slovenská vláda by mohla byť prirodzeným prokremeľským spojencom Maďarska, ale...

COP28, klimatický summit

Emisie oxidu uhličitého v tomto roku stúpnu. Ťahúňmi sú Čína, India a letecká doprava

05.12.2023 05:05

Emisie v Číne sa oproti vlaňajšku zvýšili o 458 miliónov ton, v Indii o 233 miliónov ton a emisie z leteckej dopravy o 145 miliónov ton.

maroscupka

Pravda je vždy uprostred.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 23906x
Priemerná čítanosť článkov: 3415x

Autor blogu